جوجو مویز (Jojo Moyes) متولد 4 اوت  1969 و در لندن به دنیا آمده است. وی نویسنده و روزنامه نگار انگلیسی است که برخی از رمان های عاشقانه جذاب دنیارا به نام خود ثبت کرده و از معدود افرادیست که توانسته است دو دوره برنده جایزه سال رمان های عاشقانه از انجمن نویسندگان رمان‌های عاشقانه شود.

بعضی از آثار جوجو آنقدر جذاب و طرافدار داشت که ناشرین کتاب برای چاپ آن سر و کله مشکستند . یکی از آن کتاب ها رمان سرپناه بارانی  بود که داستانی شگفت انگیز درباره سه نسل از زنان ایرلندی است که مفاهیمی همچون عشق، وظیفه و ارتباط عاطفی میان مادران و دختران را به بیان میکند.

جوجو در سال 1992 برنده یک بورسیه مالی دوره کارشناسی ارشد روزنامه نگاری از دفتر روزنامه ایندیپندنت در دانشگاه شهر لندن شد. وی تا سال 1998 برای روزنامه ایندیپندنت  کار کرد و از سال 2002  به طور حرفه ای وارد عرصه رمان نویسی شد و اولین رمانش را منتشر کرد.

نوشته های جوجو

مضمون کلی نوشته های جوجو را به راحتی میتوان در تمام رمان های او پیدا کرد , مشکلات زنان جوامع مختلف از جمله مشکلات روحی , احساسی, عاطفی و اجتماعی که امروزه دیده می شود . شاید عجیب به نظر برسد با اینکه موییز در تمام رمان هایش از زنان و دخترانی با احساسات لطیف استفاده کرده است اما در زندگی خودش چنین روحیه احساسی را به همراه نداشته.

 

گذری کوتاه به زندگی حرفه ای او

در اوایل آغاز نویسندگی , جوجو سه نوشته خطی را از خود ارائه داد که متاسفانه هر سه نوشته رد شدند . او به همراه یک کودک و کودکی دیگر که در راه بود , روزنامه نگاری هم می کرد با خود پیمان بست که اگر نوشته چهارم او هم رد شود دست از نوشتن خواهد کشید . اما انگار که همه چیز قرار بود تغییر کند بعد از کامل شدن سه فصل اول کتابش آن را به تعدادی ناشر ارائه داد که شش نفر از آن ناشرانه مناقصه را اجرا کردند.

جوجو در سال 2002 موفق به چاب اولین کتابش یعنی رمان سرپناه بارانی شد و نوسندگی را به طور رسمی آغار کرد اما همچنان با استفاده از تلگراف مقاله هایی را به روزنامه دیلی ارائه می داد.

 

جوایز و موفقیت ها

جوجو برای اولین بار در سال 2004 به خاطر رمان میوه های خارجی موفق به کسب جایزه رمان عاشقانه سال انجمن رمان های رمانتیک شد و برای بار دیگر در سال 2011 به خاطر رمان آخرین نامه ی معشوق این افتخار را به نام خود ثبت نمود. او توانست جزء معدود افرادی باشد که توانسته اند این جایزه ارزشمند را دو مرتبه به نام خودش ثبت کند.

برخی دیگر از جوایز او

رمان من قبل از تو در سال 2016 به مدت 19 هفته در جدول پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز جای گرفت و کاندیدای کتاب سال جوایز کتاب گلکسی انگلستان شد.

رمان ستاره بخش در سال 2020 جزء بهترین داستان های کتاب انگلیس در این سال شد و این جایزه را نیز به نام خود ثبت کرد.

 

 

زندگی شخصی جوجو مویز

هم اکنون جوجو در مزرعه شخصی خودش در گریپ سمفورد مشغول مراقبت از حیوانات مورد علاقه اش من جمله نانوک (سگ کوهی اش) و به همراه همسر خیر نگارش (چارلز آرتو) و سه فرزندش زندگی شادی را میگذراند.

 

برخی از آثار جوجو مویز

کتاب پس از تو نشر شاپیگان کتابفروشی پیام اندیشه

کشتی عروس ها

بعد از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1946 زنان و مردانی که  در دوران جنگ با هم ازدواج کرده بودند حالا خداوند فرصت این را به آنها داده بود تا زندگی عاشقانه ای که مدتها منتظرش بودند را آغاز کنند . در کشتی مملو از افساران و سربازان جنگ 650 عروس وجود داشت که بین آن های 4 زن بود که یک از انآن ها شخصیتی عجیب و پیچیده داشت که گذشته غم انگیزش رهایش نمیکرد…

 

کتاب پس از تو نشر شاپیگان کتابفروشی پیام اندیشه

من پیش از تو

رمان من پیش از تو روایت زندگی غم انگیز ورزشکار جوان و پولداری به نام ویل است که توی یک حادثه قطع نخاع می شود و دیگر امیدی به زندگی ندارد. در اینجاست که دختری به نام لویزا به کمکش می آید تا نگاهش را به زندگی عوض کند ولی …

کتاب پس از تو نشر آموت کتابفروشی پیام اندیشه

پس از تو

رمان پس از تو دقیقا مکمل و ادامه رمان من پیش از تو می باشد . اری  این داستان 18 ماه پس از مرگ ویل است که سرنوشت لویزا را شرح میدهد زندگی ای پر از ناراحتی و غم , او حتی نتوانسته بود به وصیت ویل عمل کند و حالا برای دوری از رنج و غم در یک کافه در فرودگاه مشغول کار است …

 

تصویر کتاب دختری که رهایش کردی

دختری که رهایش کردی

رمان دختری که رهایش کردی  درباره یک نقاشی مربوط به دوران جنگ جهانی اول است. این اثر دو زندگی، دو نفر، دو کشور و دو سرنوشت را به هم ربط داده است. جوجو مویز با بهره‌گیری از خاطرات و حوادث دوران جنگ جهانی دوم، حال و هوای خاصی به شنونده داده.

 

تصویر کتاب اسب رقصان

اسب رقصان

رمان اسب رقصان از جوجو مویز همانند رمان دختری که رهایش کردی از شکایات حقوقی و کیفری سخن میگوید .در این رمان از موضوع اسب برای بیان مطالبش استفاده کرده. به طوری که بعد از خواندن این کتاب حتی ممکن است به اسب ها علاقه پیدا کنید.موضوع اصلی این رمان زندگی دختر 14 ساله به نام سارا  است که گرفتار معشوقه های خود شده است .اول اسب وفادارش به نام بو و دوم پدر مهربانش که سوارکاری به نام هنری بود.

 

تصویر کتاب یک بعلاوه یک

یک به علاوه یک

رمان یک بعلاوه یک , یک رمان خارجی است که مشکلات و دغدغه های جوامع مختلف را نشان می دهد. در این رمان قسمتی از زندگی فقیران و تلاش آن ها را نمایش می دهد. و از طرفی مشکلاتی که در زندگی ثروت مندان وجود دارد را مورد بحث قرار میدهد.شخصیت اصلی داستان زنی به نام جس توماس است که دو فرزند دارد دختر او عاشق ریاضی است و از رژ لب متنفر است، اما پسر خانواده عاشق آرایش است…

 

کتاب میوه خارجی پیام اندیشه

میوه خارجی

رمان میوه خارجی اثر جوجو مویز یک رمان خارجی و عاشقانه است. که در آن احساسات زنی را به شیوه ای زیبا بیان کرده به طوری که شما را غرق در احساسات راوی میکند.

در این رمان در دو برهه از زمان روایت میکند. دختری به نام لوتی خوانواده اش را در جنگ جهانی دوم از دست داده است. و به فرزند خواندگی خوانواده مهربان هلدن پذیرفته شده است. لوتی همراه با دختر خوانواده هنری سیلیا  بزرگ شده و نوجوانی اش را سپری میکند. تا اینکه سیلیا به لندن می رود و مرد رویاهایش را میابد.در قسمت دوم کتاب 50 سال جلو می رود و زندگی زنی به نام دیزی پارسونز  را شرح می دهد. همسر دیزی او را ترک کرده و دیزی ناچار به ترک شهر با کودکش به شهر کوچک مرم مهاجرت میکند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .